Jak wygląda współpraca z architektem.

Praca nad realizacją wnętrz dzieli się na etapy :

  • PROJEKT –
  • A- przygotowanie materiałów, wyczucie stylu i upodobań, ustalenie wstępnego budżetu, inwentaryzacja, zapoznanie się z instalacjami i technicznymi szczegółami lokalizacji (piony instalacyjne, konstrukcja, wentylacja itp)
  • B- projekt koncepcyjny który zawiera rozkład pomieszczeń z powierzchniami, rozwiązanie łazienek i kuchni, układ łóżek, szaf i garderób. Wstępną kolorystykę i moodboard materiałowy. (link kieruje do opisu co powinien zawierać dobry moodboard)
  • C- projekt realizacyjny który będzie zawierać rysunki wykonawcze, plany pomieszczeń z wymiarami, rysunki ścian, wizualizacje, rysunki warsztatowe wybranych elementów. Szczegółową tablicę materiałową i kolorystyczną. Projekt rozmieszczenia punktów elektrycznych. Szkic podłączeń hydraulicznych i pionów.
  • D- kosztorys z wymiarami ilościami elementów w projekcie, jeśli są wybrane to należy tam wpisać konkretne rozwiązania, albo realne rynkowo sumy graniczne jakie chcemy przeznaczyć za poszczególne elementy.
  • E- wyceny i ofert ekip wykonawczych na prace. Na podstawie projektu. Należy przypilnować żeby oferta zawierała szczegółowy zakres prac. Może być w postaci listy. Musimy wiedzieć przed przystąpieniem do prac co jest wycenione. Bez tego często dochodzi do nieporozumień w trakcie budowy.
  • F- umowa z ekipą wykonawczą i przygotowanie zamówień na materiały wykończeniowe (na niektóre materiały czeka się nawet do kilku miesięcy) Bardzo często opóźnienia w dostawach materiałów zatrzymują budowę na długo. Dobrzy architekci znają miejsca w których można dostać materiały od ręki albo współpracują z rzetelnymi sprawdzonymi dostawcami. Warto korzystać z ich wsparcia. Niejednokrotnie słyszałem jak dostawca nie wywiązywał się z dostaw, lub bankrutował w trakcie i trudno było odzyskać zaliczkę. Wiąże się to z walką cenową, często dostawcy działają poniżej marży żeby wygrać. Jednak często kończy się to bankructwem.
  • G- podpisanie umowy z wykonawcą, warto poprosić aby w umowie znalazł się też szacunkowy koszt materiałów budowlanych. Muszą znaleźć się terminy oddawania poszczególnych etapów prac. Dobrze jest przed podpisaniem umowy zobaczyć jak ekipa pracuje, porozmawiać z pracownikami.
  • H- rozpoczęcie budowy – wyburzenia i prace przygotowawcze. Prace instalacyjne. Prace murarskie. Prace tynkarskie. Podłogi- zrobienie wylewek pod poszczególne typy posadzek. Montaż posadzek i okładzin ściennych. Pierwsze malowanie. Montaż urządzeń sanitarnych. Montaż mebli. Drugie malowanie i poprawki po pracach instalacyjnych.
  • I- ważne żeby odbierać razem z projektantem poszczególne etapy prac.

Strony: 1 2 3 4 5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *